+355 69 58 44051
mail@albaniatour.ru

Авиабилеты в столицу Албании, г.Тирана и обратно от 15000 рублей

Найти наиболее выгодный вариант перелета можно на сайте AviaSales.ru, достаточно воспользоваться поисковой формой ниже. При бронировании авиабилетов на нашем сайте, Вы получаете скидку 5% на заказ любой экскурсии по Албании!

Инструкции по поиску самых дешевых авиабилетов

Turne ne Moskё dhe Shёn Petёrsburg

Më poshtë është itinerari ynë për turneun Moskë dhe Shën Petersburg, 5 ditë dhe 4 netë nga 913 euro

moscow4Dita e 1-rë në Moskë 

Mbërritja në Moskë

Me të mbërritur në Moskë ju do të takoheni me përfaqësuesit tanë miqësore që do t’ju shoqërojnë  juve me makinë apo mini autobus  në hotelin tuaj. Itinerari i udhëtimit tuaj në Moskë fillon menjëherë që në rrugën për në hotel,  ju do të keni mundësi për të marrë paraqitje të shkurtër te këtij qyteti vërtetë unik.

Turneu panoramik I qytetit . Ky turne është një fillim i madh për udhëtimin tuaj dhe mënyra më e mirë për t'u njohur më shumë me qytetin. Udhëzuesi ynë profesional do t’ju shoqërojë në një rrugë që përfshin Malet Vorobyevi ku ju do të merrni një pamje të pabesueshme të qytetit nga një pikë vëzhgimi, do të vazhdoni në Universitetin Shtetëror në Moskë i cili është një shembull i arkitekturës që nga koha e Stalinit dhe një nga shkollat  kryesore të arsimit të lartë të Rusisë , pastaj për në Konventa Novodevichiy, Fshati diplomatik, Park Fitorja, Harku triumfal, Kutuzovsky Prospect,  Arbat dhe shumë më tepër.  

moscow2Moska është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Rusi, si dhe zona më e madhe metropolitane në Evropë me një popullsi më shumë se 10 milionë. Ky qytet mahnitshme ka shërbyer si kryeqyteti i Bashkimit Sovjetik, Perandoria ruse dhe Dukatit të Madh të Moskës. Moska ka pasur një histori të trazuar që datojnë që nga kohët mesjetare, kur ajo u themelua nga princi Yuri Dolgoruki (Yuri të Armëve Long, i njohur për gjatësinë e armëve të tij!) Në fillim të shekullit 12. Ajo ka parë pushtimeve të shumta dhe sieges nga mongolët të polakët dhe Lituanezët për Tatarët Krimesë për të Napoleonit dhe në fund naziste, por ajo ka këmbëngulur dhe sot është një metropol lulëzuar. Qyteti është i mbushur me arkitekturë të veçantë nga Kremlini dhe Sheshin e Kuq të rrokaqiejt gjigant Stalinit për të blloqeve të reja zyrën e ndërtuar gjatë bumit ekonomik të viteve të fundit dhe kjo përmban një sistem të habitshme bukur metro. Qyteti është qendër e pushtetit politik, si dhe ekonomike në Rusi dhe vizitorët mund të ndjehen të energjisë në rrugë. është gjithmonë diçka ndodh në Moskë dhe ka aq shumë për të parë. 


kremlDita e 2-të në Moskë

Mëngjesi në hotel

Ekskursion në Kremlin, Moskë dhe Katedralen e  Kremlinit. (ju lutem vini re se një vizitë në Dhomën armaturë dhe Fondi Diamant nuk është e përfshirë në çmimin e turneut. Ajo mund të shtohet me kërkesë për pagesë shtesë).Kremlini është një strukturë interesante, në të njëjtën kohë është një kullë e lashtë, fortifikim ish-ushtarak i qytetit, një pallat, një armaturë, thesari sovran dhe vendi i  punës i Presidentit rus. Kremlini është qendra e jetës politike të Rusisë dhe fuqisë së Shtetit dhe ka qenë shtëpia e  Carëve, Sekretarët e Përgjithshëm të Bashkimit Sovjetik dhe Kryetarët rusë. Kremlini ka qenë gjithmonë qendër shpirtërore e Rusisë. Ju do të shihni disa nga  katedralet më të lashta në territorin e saj më të famshëm të cilat janë Katedralja e Zonjës, Katedralja Arkangjel dhe Katedralja e Lajmërimit.

mavsoleumSheshi i Kuq, është vetëm jashtë mureve të Kremlinit. Ndërsa në këmbë në Sheshin e Kuq do të admironi mauzoleun e Leninit, orën në kullë (Spasskaya) Shpëtimtari - duke treguar kohën më të saktë në Moskë. Muzeu Historik, Katedralen e bukur e ndërmjetësimit (Kisha e Shën Vasilit të Bekuar), Katedralen Kazansky dhe shumë pjesë të tjera të shquara të arkitekturës ruse.

Koha e Lire

Transferimi në stacionin e trenit

Tren gjatë natës në Shën Petersburg

piter1Dita e 3-të në Shën Petersburg http://vimeo.com/77073116
 
Mbërritja në Shën Petersburg
 
Me të mbërritur në Shën Petersburg  do të priteni nga përfaqësuesit tanë miqësore që do t’ju shoqërojnë  me makinë apo miniautobus në hotelin tuaj. Në rrugën për në hotel, ju do të keni mundësi për të marrë paraqitjen e parë të shkurtër të këtij qyteti të vërtetë unik dhe të bukur. Pas vendosjes  në hotel, ju mund të uleni  në një drekë të shkurtër (opcionale),  për tu pregatitur për një vizitë turistike të qytetit. 
piter5

Turne panoramik i qytetit. Ky turne është një fillim i madh për udhëtimin tuaj dhe mënyra më e mirë për t'u njohur me të gjitha pikat kryesore të qytetit. Udhëzuesi ynë profesional do t’ju cojë poshtë Nevskit Prospect, rruga më e famshme dhee  gjallë e Shën Petersburgut. Aty do të shihni disa nga monumentet më interesante arkitekturale të qytetit, duke përfshirë Katedralen Kazan dhe Pallatin e Dimrit.

Pastaj do të vazhdoni në ishullin Vasilevsky - zonë e qytetit që Pjetri i  Madh kishte planifikuar fillimisht të jetë në qendër të qytetit. Ky ishull ndodhet  jashtë në Gjirin e Finlandës . Turneu do të përfshijë një vizitë në Kalanë  e Pjetrit e të Palit - një simbol i Shën Petersburg dhe ndërtimit të vjetër në qytet. Ndërsa atje, ju do të vizitoni Katedralen e Pjetrit e të Palit, vendi varrimit të Carëve rusë nga Pjetri i  Madh. Më vonë  do të ktheheni përsëri në hotelin tuaj për t'u çlodhur.                      

piter2

Në mbrëmje ju do të keni kohë të lirë për shëtitje përgjatë rrugëve të qytetit dhe të hani darkë në një restorant të zgjedhur nga ju. Nëse dëshironi rekomandime për vende të mira për të ngrënë, thjesht na pyesni.
 
Shën Petersburg është ish kryeqyteti i Perandorisë Rusi, shtëpi e Carëve dhe një nga qytetet më të bukura dhe romantike të botës. Shën Petersburg u themelua nga Cari Pjetri i Madh në 1703 në brigjet e lumit Neva dhe Gjirin e  Finlandës. Qyteti ka pasur pjesën e saj të ngjarjeve historike, duke përfshirë revolta Decembriste, grusht shteti i pallatit , vrasjen e Carit Pavel, intrigat e Katerinës së Madhe, vrasja Car Aleksandrit II, ndikimi i Rasputinit mbi Familjen  Mbretërore Ruse, Revolucioni i 1905 dhe Revolucioni i Tetorit të 1917 i cili solli komunistët në pushtet. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, qyteti i njohur atëherë si Leningrad, kaloi dy pikëllues dhe një 

letni sad

vit e gjysmë bllokadë, rrethimin nga pushtuesit naziste e si rezultat vdekjen e mbi 1 milion e qytetarëve të saj. Sot, Shën Petersburg është qyteti i dytë më i madh i Rusisë me një popullsi prej mbi 5 milion banorësh. Është i njohur edhe si qendër e artit, kulturës dhe letërsisë ruse - ish shtetas të përfshirë  për të përmendur vetëm Pushkinin  dhe Dostojevskin.  Qendra e qytetit është një Pasuri e Trashëgimisë Botërore të UNESKO dhe është plot  me pallate të bukura dhe monumenteduke përfshirë Pallatin e Dimrit. Qyteti është i njohur edhe si Venecia e Veriut për shkak të vendndodhjes së tij në ishuj të ndryshëm në lumin Neva dhe kanalet e saj të shumta dhe urat. Shën Petersburg është shtëpi për Muzeun me famë botërore Vetmia që përmban një nga koleksionet më të mëdha në botën e artit duke përfshirë vepra nga Leonardo da Vinci, Rafael, Titiani, Rembrandt, Matisse, Picasso, si dhe mjeshtrave të tjerë të vjetër dhe Impresionistët. Ne jemi të sigurtë që ju do të gjeni Shën Petersburgun një nga vendet më interesante që keni vizituar ndonjëherë. 


piter7Dita e 4-t në Shën Petersburg

Mëngjesi në hotel

Pas mengjesit  do t’ju shoqërojme  në një nga muzeumet më të mëdha të artit dhe më të madhenj në botë - Vetmia. Muzeu përbëhet nga pesë ndërtesa historike, duke përfshirë Pallatin e Dimrit - qëndrimi i Carëve rusë. Muzeu përmban mbi 3 milion copë të artit me data duke filluar nga antikitete të lartë në ditët e sotme. Ndër thesaret e  Vetmisë janë vepra të artit nga Leonardo da Vinci, Rubens-Pieter-Paul---The-Union-of-Earth-and-Water-Antwerp-and-the-ScheldtRafael, Titiani, Rembrandt, Rubens dhe një koleksionet më të  mëdhenj  të Impresionistëve dhe pas Impresionistët e përfshirë Matisse dhe Picasso, si dhe shumë të tjerë. Ne do të shpenzojmë 3 orë në muze, megjithatë, për të parë grumbullimet në tërësinë e saj do të na duheshin  gati 15 vjet, duke kaluar 8 orë në ditë në muze dhe duke marrë një minutë për të shqyrtuar çdo ekspozitë.

Koha e lirë
 

Në mbrëmje, ju mund të shijoni  një balet apo opera performancë në Teatrin Mariinsky - një nga kompanitë më të mëdha muzikore në botë (opcionale).  Një tjetër opcion do të jetë për të marrë pjesë në një tregim folk të Kryeministrit të Rusisë, "Ndjeni veten rusë!"  Tregimi është kryer nga kompania popullore më e mirë në qytet. Gjatë pushimit, gatime të shijshme ruse do të shërbehen. (opcionale) 

 

pushkin

Dita e 5-të në Shën Petersburg 

Pas mëngjesit në hotel,  ju do të shoqëroheni në qytetin e Pushkinit. Pallati dhe Parku i Tsarskoye Selo është një vend ish-vendbanimit të perandorëve rusë. Ky është një monument interesant i  artit arkitektonik dhe kopshtarisë botërore të shek. XVIII-XIX. Parqet e saj zënë një sipërfaqe prej 600 hektarësh në të cilin janë të vendosura mbi 100 monumente arkitektonike:  nga pallatet madhështore dhe monumenteve të mëdha  për pavionet intime dhe skulptura, parku është  projektuar nga mjeshtra të shkollës veneciane të tillë si P. Baratta, A. Mozaik dhe D. Bonazza . Qendra e article-1244140-001F1FC000000258-970 468x349Tsarskoye Selo është Pallati i Katerinës, aty përmbajnë objekte dekorative, mobilje, piktura ruse dhe perëndimore-evropiane, koleksione unike porcelani, qelibar, armë dhe skulptura dekorative prej bronzi. Pallati gjithashtu përmban Dhoma Amber - një vepër  vërtetë unike të zejtarisë, një dhomë e bërë tërësisht me qelibar. Dhoma ishte plaçkitur nga nazistët  gjatë Luftës së Dytë Botërore e për fat të mirë  shumica e pjesëve të saj  u gjetën. Dhoma u rindërtua plotësisht në 2003. Tsarskoye Selo ishte edhe qëndrimi i fundit  i Carit Nikolas II dhe familjes së  tij.

Transferimi për në aeroport

Thuaji  lamtumirë  Rusisë,  ne shpresojmë se  jeni kënaqur në udhëtimin tuaj në shoqërinë  tonë dhe besojmë se do të vini sërisht në të ardhmen.  A Svidaniya ose derisa të takohemi përsëri!

imagesPërmbledhje e Turneut:

Turneu  përfshin:
• Vizitë turne në Moskë
• Vizitë në Kremlin, në Moskë, Sheshin e Kuq dhe Katedralen e Kremlinit
• Vizitë e plotë në Shën Petersburg me vizitë në Pallatin e Pjetrit dhe të Palit 
• Ekskursioni në  Perandorinë e Pushkinit  dhe Pallatin e Katerinës
• Vizitë në Vetmia
 


Sezoni i dimrit (3 janar-31 mars, 1 nëntor - 24 dhjetor) 

 Cmimet në USD per person

Monedha juaj: USD| EUR 

Numri total i udhetareve

2

3 - 4

5 - 6

cmim plotësues

B&B 

1587 1221

1495 1150

1187 913

238 183

4 yje

1868 1437

1765 1358

1433 1102

281 216

5 yje 

2033 1564

1931 1485

1630 1254

386 297

 Sezonin pranverë- vjeshtë (1 prill-30 prill, 1 tetor - 31 tetor)

Cmimet nё USD per person

Monedha juaj:      USD | EUR

 

Numri total i udhetareve

2

3 - 4

5 - 6

cmim plotësues

B&B 

1621 1247

1511 1162

1208 929

254 195

4 yje

1953 1502

1849 1422

1516 1166

337 259

5 yje

2100 1615

1997 1536

1697 1305

433 333

Sezoni i nxehtë (1 maj - 30 shtator, 25 dhjetor - 2 janar) 

Cmimet ne USD per person

Monedha juaj:      USD | EUR

 

Numri total i udhetareve

2

3 - 4

5 - 6

cmim plotësues

B&B 

1767 1359

1672 1286

1365 1050

410 315

4 yje

1976 1520

1849 1422

1525 1173

338 260

5 yje 

2172 1671

2070 1592

1769 1361

484 372

 

* Cmimet janë për person në bazë të shfrytëzimit në hotel ose apartament. Ju duhet të shtoni çmim plotësues vetëm  në rast se ju udhëtoni në grup, por  dëshironi të qëndroni në një dhomë të vetme. Nëse ju udhëtoni vetëm,  ju lutemi, na kontaktoni dhe ne do t'ju japim një kuotë. Ne ofrojmë zbritje për grupe me 4 ose më shumë persona. Për të zbuluar më shumë në lidhje me normat e grupit,  ju lutemi na kontaktoni.
 
Çmimet përfshijnë bileta për të gjithë muzetë, transportin për muzetë dhe për ekskursione, shërbimi udhëzues, akomodim hoteli, mëngjes në hotel, një  biletë  treni vetëm vajtje nga Moska për në Shën Petersburg (klasa 2, 4- ndarje shtretërish). Çmimi përfshin ftesën pa viza – dokumentet e  nevojshme  për marrjen e një vize ruse, kur aplikoni në Konsullatën ruse në vendin tuaj.
 
Çmimet nuk përfshijnë shërbimet fakultative si dhe biletat e teatrit, kostot e procesit të vizave,  ne mund t'ju ndihmojnë në rezervimin e biletës për zbritje cmimi, na kontaktoni për të mësuar më shumë (ose mund të shihni  biletat  përmes zyrës sonë të internetit) dhe sigurim të udhëtimit. Për të mësuar më shumë rreth procesit të vizave, ju lutemi të na kontaktoni. 

 

 

Подписаться на специальные предложения

Будьте в курсе последних новостей Албании и специальных предложений от нашей компании!
Это бесплатно и займет всего полминуты
Ваш e-mail никогда не будет опубликован. Вы можете отписаться от рассылки в любой момент по ссылке в письме.